Produkcja transferów DTF pozwala na pominięcie lub zredukowanie niedogodności towarzyszących nadrukom bezpośrednim na tekstyliach. W przypadku DTF koszulki nie wymagają wcześniejszego pokrycia pretreatmentem, a nadruk jest mniej wrażliwy na jakość bawełny, na którą jest aplikowany. Kolejną zaletą transferów DTF jest możliwość aplikacji na tekstylia inne niż bawełna, tj. poliestry i różne mieszanki. Ograniczeniem nie jest również kształt zdobionego produktu – przy użyciu odpowiedniej prasy termicznej możemy zaaplikować transfer DTF np. na czapkach z daszkiem, co jest bardzo trudne w druku DTG. Produkcja transferów umożliwia wydruk wielu niewielkich obrazów w jednym czasie. Ponadto, transfer DTF jest tańszy od wydruku w technologii DTG takiej samej wielkości, a jednocześnie jest bardziej elastyczny.
Zdobienie odzieży nigdy nie było prostsze
Na przełomie 2019 i 2020 rozpoczęła się ogólnoświatowa pandemia. Od wielu miesięcy jest to temat numer jeden we wszystkich mediach. Wiele branż zostało zmuszonych, aby się zatrzymać, a ludzie zaczęli szukać sposobu na przetrwanie. Nasze życie przeniosło się do Internetu i wszystko wskazuje na to, iż właśnie dzięki tej aktywności technologia DTF dała się szerzej poznać. Znaleziona w dalekich zakamarkach świata zebrała całą atencję rynku i rewolucjonizuje sektor zdobienia tekstyliów.
Obserwatorzy rynku doskonale wiedzą, że nie przestaje on rosnąć. Nawet w tym trudnym okresie, firmy z tego sektora radziły sobie całkiem dobrze. Technologie cyfrowe jak sublimacja, DTG, czy transfery tonerowe stosowane zamiennie lub razem z technologiami analogowymi, jak sitodruk czy folie termotransferowe, pozwalają zdobić miliony tekstyliów każdego roku. Wydawało by się, że na rynku nie ma już miejsca na wielką rewolucję. A jednak. Fakt, że nie ma jednej, uniwersalnej technologii powodował, że kilka ww. technologii musiało się uzupełniać i wzajemnie niwelować swoje ograniczenia.
![]() |
![]() |
Użytkowników drukarek biurkowych ucieszy niewielki koszt inwestycji. Posiadacze drukarek DTG będą zachwyceni możliwością zdobienia produktów, których do tej pory nie mogli umieścić w drukarce np. czapek. Rodzaj tkaniny i jej jakość przestają mieć znaczenie dla ostatecznego wyglądu nadruku, a to wszystko bez pre-treatmentu i przy zdecydowanie mniejszym zużyciu tuszu! Właścicieli drukarek rolowych, którzy zdecydują się na skonfigurowanie swojej maszyny z proszkarko-suszarką, zadowoli wysoka wydajność produkcji transferów w zautomatyzowanym procesie. Automatyka i wydajność to również niższe koszty produkcji.
Dla wszystkich reszta korzyści jest wspólna:
łatwy proces produkcji i aplikacji
fotograficzna jakość nadruków
wiele kopii na jednym arkuszu
transfer bez czasochłonnej przygotowalni
transfer na różne podłoża
pełnokolorowe transfery bez wycinania i obierania
elastyczne nadruki
Przez swoje zalety i niewiele ograniczeń technologia DTF ma szansę stać się obiektem pożądania dla każdego producenta nadruków na tekstyliach. Sitodrukarze docenią możliwość produkcji pojedynczych transferów, a klienci zdobiący foliami termotranferowymi, doczekali się opcji zdobienia bez wycinania i obierania folii. Pracujący w technologiach cyfrowych dostrzegają kolejne plusy – aplikujący transfery tonerowe cieszą się łatwą produkcją transferów, a drukujący sublimacją mają wymarzone rozwiązania na bawełnę. Z kolei posiadacze drukarek DTG mogą drukować bez wcześniejszego przygotowania tekstyliów pre-treatmentem.
Technologia DTF pokonuje wiele ograniczeń najpopularniejszych technologii, to wszystko powoduje, że każdy chce ją wdrożyć w swojej firmie. Ostatnie miesiące pokazały jak to rozwiązanie zostało dobrze przyjęte. Rewolucja jeszcze się nie skończyła, rewolucja ciągle trwa.